První pravidelnou přeshraniční autobusovou linku chystají zástupci Hnanic a dolnorakouského Retzbachu. Podporu českých úřadů již získali, nyní čekají na stanovisko rakouské strany. Pokud vše zvládnou, má první autobus ze Znojma do Retzu vyjet v září.

„Linku připravujeme s našimi sousedy již od loňska, Rakušané čekali, až oficiálně začnou platit schengenská pravidla. Nyní podali patřičné žádosti a čekají na stanovisko jejich ministerstva. My už máme kladná vyjádření od českých úřadů, od ministerstva po znojemský městský úřad,“ sdělil starosta Hnanic Jiří Musil.

Podrobnosti provozu zamýšlené linky jsou, podle jeho slov, ještě velmi otevřenou záležitostí. „Předpokládáme, že linka bude jezdit denně, asi ji budou provozovat čeští dopravci, ale je předčasné spekulovat o detailech. Čeká nás ještě řada jednání,“ upozornil Musil. Předpokládá, že nejčastějšími zákazníky by byli studenti jezdící do Retzu do školy. „Budeme ale usilovat i o to, aby linka sloužila také turistům pro rekreační dopravu do rakouského pohraničí,“ konstatoval Musil.

Za zajímavý nápad považuje linku znojemský starosta Petr Nezveda. „Záměr jsme podpořili. Autobusové spojení Znojma a Retzu, velmi blízkého a partnerského města, je přirozená věc. Spojení a styky mezi oběma městy se jistě bude do budoucna ještě rozrůstat. Nápad je dobrý, uvidíme jak se osvědčí,“ uvedl starosta.

Skeptičtější postoj zaujal bývalý šéf jedné ze znojemských dopravních společností. „Lidé v produktivním věku jezdí auty. Regionální doprava vozí děti do školy a staré lidi k lékaři, tak je to u nás i v Rakousku. Přeji iniciátorům zdar, ale můj osobní názor je, že neskončí úspěchem,“ uvedl Karel Psota.

Linkové autobusy chtějí na cestě do Retzu konkurovat vlakům. Trasu ze Znojma do Šatova čeká letos a napřesrok rekonstrukce a elektrifikace. „Autobus bude pro České dráhy konkurence, uvidíme, jak úspěšná.“ podotkl přednosta znojemského nádraží Pavel Karšulín. Starosta Musil předpokládá, že vlaky i autobusy mohou existovat vedle sebe. „Překážet si jistě nebudeme a například v Retzbachu chtějí prosadit zřízení vlakové zastávky,“ podotkl starosta.

„Po dokončení oprav má od prosince příštího roku mezi Znojmem, Šatovem, Retzem a Vídní jezdit denně patnáct párů vlaků, ve špičce vyjede spoj co půl hodiny,“ přiblížil plány drah Karšulín.