Jiří Antoš jako jediný závodník Cyklo Klubu Kučera reprezentoval právě tento klub na prestižním triatlonu Pilman, který se každoročně jezdí v okolí Pilské nádrže ve Žďáru nad Sázavou. Znojemský jezdec dojel do cíle jako pátý ve své kategorii.

Parametry středního triatlonu napovídaly, že nepůjde o lehký závod. Závodníky čekaly dva kilometry plavání, devadesát kilometrů na kole a závěrečný jednadvaceti kilometrový běh.

Změna počasí

To ale nebylo to, co by znojemského cyklistu trápilo. „Několik dní před závodem panovalo neskutečné vedro. Nakonec se karta obrátila o tři sta šedesát stupňů a nastala celkem slušná zima,“ vzpomíná na peripetie s počasím Antoš.

Závod odstartoval výstřel z pistole v jedenáct hodin dopoledne v chladné vodě Pilské nádrže. Po šestadvaceti minutách vylezl z vody i zmrzlý Antoš, který plaveckou část zvládl jako třiadvacátý.

Na kole všechny závodníky trápil nepříjemný protivítr, ale i přesto si Antoš o tři příčky polepšil.

„Cyklistická část byla rozdělena do tří poměrně kopcovitých okruhů. Navíc jsme nemohli jezdit v těsném závěsu, takže ušetřit nějaké síly do závěrečného běhu bylo téměř nemožné. Ale jelo se mi docela dobře. Průměrnou rychlost jsem měl čtyřiatřicet kilometrů za hodinu,“ usmívá se spokojený sportovec.

Antoše tak čekalo posledních jednadvacet kilometrů běhu. Po deseti kilometrech se ocitl dokonce na sedmnáctém místě, ale tři kilometry před cílem přišla krize.

„Prvních deset kilometrů bylo skvělých, ale pak jsem si uvědomil, že takové tempo nevydržím. Tak jsem chvílemi střídal běh s chůzí. Nakonec jsem se kousl a zabral,“ vzpomínal na slabší chvilku znojemský cyklista.

Antoš tak obsadil třiadvacáté místo z celkového počtu sto deseti závodníků. Ve své kategorii od osmnácti do čtyřiadvaceti let skončil pátý s výsledným časem čtyři hodiny a padesát minut.

Zkusí železňáka

„Před závodem jsem si dal cíl zvládnout to do pěti hodin, což se mi podařilo. Byl to můj první takzvaný „půlželezňák“ a jsem rozhodnutý v příštím roce absolvovat těchto triatlonů více. Možná zkusím i pravého železňáka, což je čtyři kilometry plavání, sto osmdesát kilometrů jízdy na kole a dvaačtyřicet kilometrů běhu,“ směle dodal Antoš.