Do dne, který se zdál být stejný jako všechny jiné, se včera ráno probudili lidé ze dvou obcí na Znojemsku. Hned v deset hodin dopoledne se ale ve Vémyslicích a Kubšicích rozezněly varovné sirény. Blížil se k nim radioaktivní mrak z Jaderné elektrárny Dukovany. Naštěstí pro ně jen fiktivní. Vypuklo totiž velké cvičení všech složek záchranného systému Zóna 2008 a vtáhlo „do hry“ i několik stovek Jihomoravanů.

Krizový štáb vyhlásil třetí stupeň mimořádné události. Kolem včerejšího poledne pak jihomoravský hejtman Michal Hašek přitvrdil. „Vyhlásil jsem stav nebezpečí pro dvacetikilometrový okruh kolem jaderné elektrárny,“ rozkázal hejtman. Do první havarijní zóny elektrárny patří právě i dvě obce ze Znojemska, které se účastní cvičení.

O hodinu později už v Praze zasedl Ústřední krizový štáb v čele s ministrem vnitra Ivanem Langerem. Pražský tým se vzápětí formou videokonference spojil s krizovými štáby Jihomoravského kraje a kraje Vysočina.

„Ústřední krizový štáb navrhl předsedovi vlády vyhlášení nouzového stavu na definovaném území. Ve čtvrtek v deset hodin dopoledne mimořádně zasedne vláda, aby schválila vyhlášení nouzového stavu,“ popsala postup politiků mluvčí ministerstva vnitra Jana Malíková.

Středeční část Zóny 2008 měla prověřit hlavně komunikaci mezi účastníky cvičení. „Simulovaný výbuch jaderné elektrárny má ukázat, jak jsou jednotlivé složky záchranného integrovaného systému akceschopné a jak umí své kroky koordinovat. Právě na rychlé a bezchybné reakci krizového štábu by v případě opravdové havárie záviselo zdraví a životy desítek tisíc lidí,“ prohlásil včera odpoledne hejtman Hašek.

Ve středu zatím řízení krizové situace fungovalo na všech frontách bez problémů. Zatěžkávací zkouška ale přijde až dnes. Záchranáři budou například cvičit evakuaci Vémyslic na Znojemsku.

Figuranti se z obce zamořené radioaktivitou dostanou do blízkých Kubšic, kde už včera k večeru odstartovaly přípravy na dekontaminaci. Dnes dopoledne tam autobus s evakuovanými lidmi dorazí.

Do Kubšic vyjede evakuační autobus před osmou ráno z brněnské vozovny ve Slatině. „I se zachráněnými lidmi se pak přemístíme zpět do Brna. Tentokrát však do Králova Pole. Tam už budou v areálu Vysokého učení technického v Kolejní ulici čekat například lidé z neziskových organizací, kteří se o evakuované postarají,“ popsal plán mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid.

V prostorech kolejní budovy A2 mají mít figuranti k dispozici jídlo, pití, oblečení, ale také třeba odbornou pomoc psychologů.
Hejtman Hašek si včerejší cvičení pochvaloval. „Zatím mohu ocenit práci obcí, kraje, hasičů, policie i armády,“ prohlásil Hašek. Zóna 2008 skončí v pátek ve tři hodiny odpoledne. Do té doby si musí Jihomoravané i záchranáři počkat, jestli cvičný únik radioaktivity skončí šťastně, nebo ne.

ON-LINE ZPRAVODAJSTVÍ

12:39 - Evakuační autobus s lidmi z postižené zóny přijel do ubytovacího střediska Vysokého učení technického. Škola tam zařídila ubytování, stravování, zdravotnickou a psychologickou pomoc. Tímto cvičení pro dnešek končí, hasiči odpoledne svolají další poradu krizového štábu, kde vyhodnotí klady a zápory cvičení Zóna 2008.

11:22
- Bezprostředně poté, co lidé prošli dekontaminačním zařízením, nastoupili do autobusu v náhradním oblečením, což jsou modré teplákové soupravy a zelené vojenské tenisky, a míří do Brna. Tam je pro ně připraveno náhradní ubytování na kolejích Vysokého učení technického. Hejtman jihomoravského kraje Michal Hašek, který se cvičení zúčastnil, byl překvapen tím, jak hasiči, armáda a policie mají dekontaminační zónu připravenou. "Doufám, že dekontaminační stany se budou stavět jenom cvičně." řekl Hašek. Předpokládaný příjezd autobusu do Brna by měl být krátce po poledni.

10:30 - Autobus, který odváží lidi z radiační zóny, je podle expertů kontaminovaný. Policie ho proto navedla do tzv. dekontaminační zóny. Ta je v obci Kubšice na Znojemsku a armáda společně s hasiči tam rozvinula dekontaminační pracoviště. Autobusy musí projet speciální branou, z níž teče chemický roztok, který z autobusu smyje radiaci. Poté musí z autobusu vystoupit všichny evakuovaní lidé, kteří projdou také kontrolou. Ti, kteří na sobě radiaci mají, musí do speciálního armádního stanu, kde se svlečou do naha a smyjí ze sebe nečistoty. I při sprchování dohlíží na lidi vyškolení příslušníci hasičů nebo vojáci, kteří kontrolují, zda se zamoření lidé umývají dostatečně. Bedlivě sledují, zda si pečlivě umývají nohy a pohlavní orgány, protože tam je obvykle nejvíce radiace.

09:37 - Děti ze Základní školy ve Vémyslicích evakuovali hasiči do přistaveného autobusu. Ten přijel na místo více než s čtvrt hodinovým zpožděním oproti plánu cvičení. Důvod zpoždění byl ten, že narozdíl od reálné havárie, jel autobus v běžném provozu. Pokud by však došlo k výbuchu jaderné elektrárny, měla by kolona autobusů z Brna přednost. Tu by zajistila policie a armáda. Děti vyšly ze školy v ochranných oblecích, které před nástupem do autobusu vyhodily do kontejneru. Každé dítě má papírek se svým jménem a datumem narození, každé dítě má i ochrannou roušku.

08:21 - V okolí jaderné elektrárny poklesla radiace na takovou hodnotu, že můžou do postižené zóny vjet evakuační autobusy. Ty v těchto případech zajišťuje brněnský dopravní podnik a v případě jaderné havárie by na evakuaci vyčlenil sto autobusů. Při cvičení však do postižené zóny jede jen jeden. Řidič je vybaven ochranným oblekem, dýchací maskou a jodovými tabletami. U sebe má i přístroj, který měří radiaci. Autobus míří do Vémyslic na Znojemsku.

Online sleduje redaktor Pavel Mokrý