Nemohou se za zvířaty podívat osobně, tak jim alespoň přispějí na dálku. Lidé nyní na chov a potravu zvířat darují peníze ve větší míře než obvykle. Vynahrazují si tak to, že zoologické zahrady na jižní Moravě zavřely dveře kvůli protikoronavirovým opatřením.

Většího zájmu o adopce si všimli například v brněnské zoo. Za necelý měsíc, kdy je zahrada zavřená, lidé přispěli přes 280 tisíc korun. „Evidujeme celkem šestadevadesát adopcí, nejvyšší příspěvek byl přes deset tisíc korun,“ poznamenal mluvčí zahrady Michal Vaňáč. Za stejné období loni dárci přispěli asi o dvě stě tisíc korun méně, zoo zaznamenala dvaatřicet adopcí.

Lidé mohou přispět na chov zvířat z rozsáhlého seznamu na stránkách zoo. Zástupci zahrady jej doplňují. Tento měsíc například mezi zvířata k adopci přidali holuba nikobarského, agamu trpasličí nebo korsaka. Peníze využijí chovatelé především na nákup krmení.

Největší oblibě u adoptivních rodičů se těší vlk arktický. Populární jsou i pávi korunkatí, psouni prérioví, surikaty nebo lemurové kata. Naopak mezi nejméně adoptovaná zvířata patří ptáci. „V současné době máme pouze tři zvířata, která nemají žádného přispěvatele na chov a adoptivního rodiče. Je to holub dvoubarvý, dracena guyanská a takin indický,“ poznamenal Vaňáč.

Adopce v zoologických zahradách

Zoologické zahrady jsou kvůli koronaviru zavřené od 9. října. Kvůli absenci návštěvníků téměř nemají příjmy.

Jejich příznivci jim více než kdy jindy přispívají ve formě adopcí či příspěvků na chov zvířat.

Například v Zoo Brno přibylo za necelý měsíc skoro sto adopcí.

Nejoblíbenější jsou například vlci, surikaty či lemuři. Nejméně lidé adoptují ptáky.

Na chov zvířat lidé přispějí přes webové stránky zahrad.

O adopci uvažuje i Brňanka Jitka Svobodová. „Chceme se na ni složit s přáteli. Ještě jsme se nedohodli, zda přispějeme na mývala nebo na lemura,“ řekla žena.

Podle ředitelky Zooparku Vyškov Dagmar Nepeřené je nyní vlna solidarity větší než na jaře. Jedním ze způsobů, jak lidé zahradu podpoří, jsou právě adopce. „Je to ulehčení jak peněžní, tak psychické. Ozvalo se nám několik zájemců s tím, že nám právě nyní chtějí pomoci. Jsou to jednotlivci, ale velmi si toho vážíme,“ řekla.

Více lidé při pandemii přispívají zvířatům i v hodonínské zoo. „Zvýšený zájem je od uzavření zahrady. Za to patří našim podporovatelům velký dík. I za to, že nás někteří zdarma zásobují přebytky ovoce a zeleniny ze zahrádek,“ poznamenala mluvčí zoo Marie Blahová.

V papouščí zoo nyní provozují stovku expozic.
Volání o pomoc z Bošovic: unikátní zoologická zahrada nabízí papoušky k adopci

Zástupci hodonínské zahrady chystají po skončení opatření pro návštěvníky několik novinek. Lidé se mohou těšit na noční prohlídky nebo přespání v areálu zoo v létě. „Novinky budou aktuální až nebudou stávající omezení,“ dodala Blahová.

Ve složité situaci jsou i zahrady, kterým na provoz nepřispívá kraj ani město jakožto zřizovatel. Mezi ně patří například papouščí zoo v Bošovicích na Vyškovsku. Lidé jim nosí hlavně jablka. Pomoci mohou například i adopcí papouška. "Jsme soukromým zařízením a fungujeme bez dotací. Musíme se hodně a tvrdě snažit, abychom zabezpečili prostředky na provoz nákladů v zoo. Jsme vděční za pomoc, kterou jsme obdrželi," uvedl za zoo Josef Bojanovský.