Největší z nich je informační systém. Souvisí s novými poznatky a nedávným archeologickým průzkumem. „Informační tabule navazují na stavebně-historický popis architektury hradu, který byl úplně poprvé uveřejněný v nové publikaci Cornštejn: příběh hradu. Kniha vyšla na konci minulého roku a zájemci si ji mohou koupit na pokladně zříceniny,“ poukázala Renata Hurníková, která má v muzeu na starosti propagaci.

Zdroj: Youtube

Příchozí ocení i nové výhledy do krajiny. „Za zmínku stojí loňská novinka, kdy jsme nechali na konci sezony sanovat a nově vystavět chybějící část hradební zdi na jihozápadní straně zříceniny mezi strážnicí a starým palácem. Původní zeď již byla v havarijním stavu,“ sdělila ředitelka muzea Vladimíra Durajková.

Jak doplnila, celé nádvoří se po obnově mnohem více provzdušnilo a otevřelo do prostoru. „Návštěvníci si mohou více užít výhledy do okolí z jiného místa hradu,“ upozornila.

Státní zámek Vranov nad Dyjí je v dubnu otevřený o víkendech.
Vranov a novinky. Zámek lidé uvidí od sklepa po půdu, chystají Růžové slavnosti

Nově je i kovové zábradlí  na vyhlídce starého paláce a v celé délce nad pokladnou, které přibylo na konci minulého roku.

Na návštěvníky čeká také fotografická panelová výstava k výročí devadesáti let Vranovské přehrady. „Celkem devět panelů zachycuje na šedesáti snímcích proměnu krajiny od původního nezatopeného údolí, přes momentky ze zaniklé obce Bítov, stavbu přehradní zdi a nového Bítova, napouštění nádrže až ke snímkům dokumentujícím živý turistický ruch,“ popsal výstavu její autor Filip Drybčák, který je kurátorem fotoarchivu a dokumentace současnosti Jihomoravského muzea ve Znojmě.

V květnu bude zřícenina hradu otevřena od 4. května pouze o víkendech, ale i ve státní svátek 8. května. Od 1. června do 29. září pak denně od devíti ráno do pěti hodin odpoledne. Návštěvníci si mohou zříceninu hradu prohlédnout s průvodcem nebo individuálně vlastním tempem.

Zábava pro děti

Pro rodiny s dětmi navrhla muzejní pedagožka Monika Frecerová dobrodružnou hru. „Při individuální prohlídce se mohou rodiny s dětmi nechat vtáhnout do historie Cornštejna prostřednictvím pověsti O vzteklém pánu na Cornštejně a cornštejnském pokladu, který střeží velký černý pes. V několika zákoutích zříceniny na ně čekají příběhové panely s úkoly. Pokud je všechny splní, zjistí, čím zahnat psa a jak získat poklad,“  lákala Frecerová.

Program na prázdniny

Ani letos nebude chybět tradiční Léto na Cornštejně, kdy se v prázdninových měsících na zřícenině hradu vystřídá několik skupin historického šermu.

Žlutá turistická pěší trasa, známá jako Felicitin okruh, je až do odvolání uzavřená.
Turisté, pozor. Nebezpečné stromy uzavřely žlutou stezku u zámku ve Vranově

Pro milovníky řemesel je na sobotu 20. července naplánovaný celodenní jarmark s ukázkami řemesel. „Lidé uvidí práci uměleckého kováře, výrobu proutěného zboží nebo keramiky, ochutnají středověké placky a kaše, domácí zavařeniny i sirupy a nakoupí přírodní kosmetiku, sýry, sušené dobroty nebo domácí chléb,“ vyjmenovala Hurníková s tím, že celý den si užijí také děti díky připravenému programu.

Zřícenina hradu Cornštejn. Ilustrační foto.Zřícenina hradu Cornštejn. Zdroj: archiv Deníku

Kde zaparkovat

Parkování přímo pod zříceninou hradu Cornštejna není možné. „Doporučujeme zaparkovat auto na odstavné ploše asi pět set metrů směrem na Lančov. Pěší cesta od parkoviště je nově označena žlutou turistickou značkou, která dovede návštěvníky až před bránu zříceniny,“ sdělila Hurníková.