Cílem projektu bylo odstranění dřevěné palisády, která byla v havarijním stavu, a obnova části původní hradební zdi na jihozápadní straně zříceniny. Ta je součástí nádvoří, náklady platil Jihomoravský kraj. „Poloha zdi vychází ze zachovalých zbytků a základů na jihozápadním svahu skalního výběžku a při určování její přesné polohy a podoby se vycházelo z výsledků průzkumu archeologa Davida Rožnovského,“ sdělila ředitelka Jihomoravského muzea ve Znojmě Vladimíra Durajková.
Kvůli této obnově části obvodové hradby hradního jádra a na ni přizděné zdi parkánu se uskutečnil souběžně se začátkem prací záchranný archeologický výzkum. „Práce spočívaly především v čištění a dokumentaci odhaleného obvodového hradebního a parkánového zdiva. Nejzajímavější a málo očekávanou situaci se podařilo zachytit v místě utrženého nároží parkánové zdi. V příkrém svahu bylo zdokumentováno záměrně srovnané skalní podloží, ve kterém se vyrýsovaly kůlové jamky dřevěné nadzemní konstrukce, snad chaty. Chatu můžeme datovat do období jevišovické kultury z mladší fáze eneolitu (tři tisíce až 2600 let před naším letopočtem, pozn. red.),“ vysvětlil archeolog Jihomoravského muzea David Rožnovský.

Práce pokračovaly za plného návštěvnického provozu. „Koncem příštího týdne se návštěvníci znovu projdou po celém nádvoří, které se po obnově mnohem více provzdušnilo a otevřelo do prostoru. Užijí si krásné výhledy do okolí z jiného místa hradu,“ informovala ve středu třináctého září Durajková.
Zříceninu hradu Cornštejna navštíví zájemci ještě do prvního října každý den od devíti do sedmnácti hodin a pro rezervaci prohlídky s průvodcem použijí systém na webových stránkách www.muzeumznojmo.cz.
PŘIPOMEŇTE SI, JAK HRAD ZŘÍCENINA HRADU CORNŠTEJNA LETOS OŽILA DOBOVÝM PROGRAMEM: