Když jsme v minulosti zrušili losovačku na úpravnu vody netušili jsme, jak prozíravý krok to bude. Takový vzkaz posílá vedení Zájmového sdružení obcí Vodovody a kanalizace Znojemsko veřejnosti. Tvrdě ovšem narazilo na bývalého člena představenstva svazku, jevišovického starostu Pavla Málka (ODS). Ten se slovům o prozíravosti jen směje. Tvrdí naopak, že vedení svazku v čele se znojemským starostou Vlastimilem Gabrhelem (ČSSD) je nekompetentní.

O rok a půl staré znojemské losovačce se začalo znovu mluvit poté, kdy Státní fond životního prostředí na základě pokynu ministerstva financí pozastavil financování staveb, jejichž dodavatele vybírali představitelé svazků právě tímto způsobem. Stalo se tak v reakci na nedávný rozsudek Krajského soudu v Brně, který vyhověl žalobě jisté stavební firmy. „Ta si stěžovala na průběh losování u konkrétní zakázky – obchvatu moravské obce Domaželice. V tomto případě bylo použito losovací zařízení Ve-Zak," uvedla mluvčí Znojma Zuzana Pastrňáková.

Pozastavení toku peněz se podle mluvčí týká také staveb na Znojemsku. „Mimo jiné jde o dostavbu kanalizace obce Božice, jejímž investorem je právě svazek obcí. Celková hodnota investice činí dvaaosmdesát milionů korun, přičemž ještě zbývá profinancovat deset milionů," přiblížila mluvčí.

Gabrhel však výrazné komplikace neočekává. „Věříme, že očekávané stanovisko ministerstva uvolní financování těch akcí, jejichž výběrová řízení proběhla bez kolizí, respektive s jiným losovacím zařízením. Tak tomu bylo i v případě akce Božice," konstatoval Gabrhel.

„Rozhodnutí Zájmového sdružení obcí Vodovody a kanalizace Znojemsko zrušit soutěž na zhotovitele prací na rekonstrukci úpravny vod ve Znojmě, která proběhla na poprvé formou losování, se ukázalo jako prozíravé," sdělila Pastrňáková.

„Je pro nás satisfakcí, že jsme se nebáli zrušit původní výběrové řízení na rekonstrukci znojemské úpravny vody. Byť se losovalo ručně, ocitli bychom se nyní ve více než nepříjemné situaci," dodal Gabrhel.

Za vtip považuje Gabrhelovo vyjádření bývalý člen předsednictva vodárenského svazku a starosta Jevišovic Pavel Málek. „Je vhodné připomenout si, proč se losovalo: Akce Božice a výběrové řízení byla v roce 2010 nachystána jako otevřené výběrové řízení. Bohužel po komunálních volbách celá zadávací dokumentace odešla na znojemskou radnici ovládanou sociální demokracií, odkud se vrátila přepracovaná s požadavkem na užší výběrové řízení, přičemž zúžení mělo proběhnout losem," připomněl Málek.

Jak dodal, v případě losovačky znojemská radnice trvala na jejím zrušení pro skutečnost, že nebyla vybrána firma, kterou si Znojmo velmi přálo. „Byl to právě znojemský starosta, který nejprve trval na provedení losovačky a poté přišel s požadavkem na její zrušení. Netřeba připomínat, že v novém řízení již vyhrála kýžená firma," řekl Málek.

Jevišovický starosta a občanský demokrat Málek označuje současné vedení vodárenského svazku jako nekompetentní. „Za působení sociálně demokratického vedení svazku již byla způsobena škoda v řádech stamilionů korun. Svazek se s působením tohoto nekompetentního vedení vyrovnávat ještě mnoho let, a bohužel, to zaplatí daňoví poplatníci. Dle mého názoru se jedná o cílené tunelování jak svazku VaK tak Znojma. Jinak nelze vysvětlit realizaci předražených zakázek," nešetřil ostrými slovy Málek.

Oba starostové měli spor kvůli práci svazku již dříve. Gabrhel Málka obviňoval z jistých nesplněných slibů při přípravě vodárenského tendru. Málek ale Gabrhelova obvinění odmítal a nakonec vodárenský svazek opustil.