Desítky peněženek, klíčů, mobilů a dalších osobních věcí, dokonce i kočárek, skútr či kola přijmou každým rokem do úschovny ztrát a nálezů pracovníci znojemské radnice. Většinu nalezených věcí přináší na úřad strážníci.

Ti se letos zapsali jako další položku i kočár pro dítě. „Našli jsme pěkný funkční kočárek, o který se nikdo nepřihlásil,“ popsal ředitel znojemských strážníků Petr Kolouch.

Mezi nalezenými věcmi byl i skútr a drahé jízdní kolo. „Denně nám lidé volají a upozorňují nás na různé předměty. V evidenci města, kam všechno nosíme, vedou spíše drobnosti jako jsou klíče, mobily či batohy s učením. Taky jsme našli na lavičce v parku pohozené půjčené knihy z Městské knihovny, ale i státní poznávací značky,“ dodal s úsměvem Kolouch.
Strážníci na každý nález vypíší protokol. „Osobní a řidičské doklady odevzdáváme na příslušné odbory. Pokud najdeme zvíře, odvezeme ho do útulku,“ uvedl ředitel strážníků.

Jen malé množství ztracených věcí se ve stanovené půlroční lhůtě dostane zpět k majitelům.
„Pokud se o ztracenou věc nikdo nepřihlásí do šesti měsíců, potom propadá do majetku města či obce a putuje na příjmový účet,“ řekla mluvčí znojemské radnice Denisa Šipošová. Podle ní jsou to ale spíše nepoužitelné věci.

Ve většině případů přinesou nálezy do úschovny strážníci. „Komise vyhodnotí a posoudí, které věci půjdou k likvidaci a použitelné nálezy se dávají do bazaru. Město je totiž od prvního dubna plátcem DPH, proto všechno můžeme nabízet k prodeji,“ popsala Šipošová a dodala, že na městský úřad chodí spíše ti, kteří něco ztratili.

Nalezené věci na koupališti či ve vlaku a nádraží odevzdávají zaměstnanci po uplynutí lhůty taky do úschovny znojemské radnice. „Ztracené a nalezené věci na konci sezony sepíšeme a odevzdáme. Máme tu především velké množství ručníků, plavek, ale i šperky a mobily. Přihlásí se o ně jenom třicet procent návštěvníků koupaliště,“ řekl správce plovárny Louka František Svoboda.

I znojemské nádraží má svou úschovnu ztát a nálezů. „Zavazadla a ostatní věci, třeba televize, necháváme u nás po dobu čtyřiceti dnů. Potom je předáváme na patřičný úřad,“ informovala přednostka stanice Marta Bálková.
Nalezením a neodevzdáním cennosti se ale lidé mohou dostat do potíží. „Pokud někdo zatají nalezenou věc, může být stíhán pro trestný čin zatajení věci,“ popsal mluvčí znojemské policie Jan Křepela.

V zákoně se píše, že zatajení věci se dopustí ten, kdo si přisvojí cizí věc, která se dostala do jeho moci nálezem či omylem. „Za to hrozí až roční vězení nebo peněžitý trest,“ dodal Křepela.