To se Polákové nelíbí a proto na starostu podala trestní oznámení. „Pro pomluvu a kvůli zveřejnění nahrávky, ke kterému jsem nedala souhlas. Navíc je nahrávka upravená. Já to mám nahrané taky a je to jinak,“ řekla Deníku Poláková s tím, že se nenechá urážet.

Starosta Grois už kvůli trestnímu oznámení byl na policii u výslechu. „Právě jsem byl podávat vysvětlení na policii. Paní Poláková ze Spolku Obchvat na mě podala trestní oznámení, protože jsem zveřejnil pravdu o obchvatu. Nenechám se zastrašit a umlčet,“ reagoval Grois na sociální síti.

Obchvat Znojma. Ilustrační foto.
Spolek Obchvat odmítl jednání s radnicí. Emotivní projevy jsou na sociální síti

Deníku řekl, že nahrávky jednání ze zastupitelstva jsou dnes běžnou věcí. „Bývají online, někde je streamují, jinde nahrávky zveřejňují po jednání. Že jednání nahráváme vědí všichni zastupitelé. Neudělal jsem nic špatného. Jen jsem pustil ven to, co paní Poláková řekla. K tomu se nemá smysl dál vyjadřovat,“ dodal Grois.

Spor vyvolala nabídka vedení Znojma Spolku Obchvat vrátit se ke společným jednáním o obchvatu Znojma, pod podmínkou, že spolek stáhne námitky na aktuální rozhodnutí o dostavbě sedmi set padesáti metrů části stavby. Poláková přímo na jednání zastupitelů reagovala odmítavě. Následně se na sociální síti objevil projev Polákové i reakce starosty Groise. Záznam ze zastupitelstva zveřejnil starosta na svém účtu na Facebooku 11. srpna.

Starosta Grois v těchto dnech provádí aktivní předvolební kampaň. V podzimních volbách bude usilovat o post senátora. Politolog Miloš Gregor si myslí, že protikandidáti mohou problém s trestním oznámením na starostu využít. „Bude záležet, jak toto téma bude měsíc před volbami mezi voliči rezonovat. Pan starosta může na jednu stranu poukazovat na transparentnost a fakt, že sám aktivně o této věci veřejnost informuje, na druhou stranu toho mohou využít právě protikandidáti. I když toto se v senátních volbách nestává. Zvlášť když je jeden kandidát starosta města a protikandidáti jsou slabší,“ myslí si Gregor.

Ilustrační foto.
Proč si vedení Znojma najalo advokáta? Nejasnosti trvají dál

Někteří komunální politici dlouhodobě ukazují právě na spolek Obchvat jako na viníka, který stavbu obchvatu brzdí. Podobně spolek vnímá bývalý starosta Znojma Petr Nezveda. „Zkoušel jsem s nimi před lety také jednat. Nebyla s nimi reálná a racionální dohoda. Proto se i jejich poslední odvolání dalo čekat. Je to nekonečný příběh a myslím si, že se dá souhlasit s tím, co říká starosta Grois. Valná většina lidí, kteří se pohybují ve městě vidí, že obchvat Znojmo nutně potřebuje,“ řekl před časem Deníku Nezveda.