Nesouhlasí totiž s tím, že obec záměrně změnila územní plán, aby vepřín na vybraném místě nemohl vzniknout. Proti jeho výstavbě se v minulosti mezi obyvateli zvedla vlna nevole. Vepřín v blízkosti obytných domů a rekreační oblasti měl pojmout až deset tisíc prasat. Spor nakonec skončil u soudu. Vývoj případu Deník Rovnost dlouhodobě sleduje.

Důvodem k podání kasační stížnosti je podle úředního oznámení nesoulad rozhodnutí s předloženými důkazy. Zástupci družstva Petřín mezitím hovoří o zmařených investicích za nákup budov a pozemků v řádu několika milionů korun. „Ve výsledku nejde ani tak o počty kusů chovaných zvířat. Hlavní je, že regulace v podobě změny územního plánu stanovuje podmínku chovu na hluboké podestýlce. To je na hony vzdálené nejmodernějším technologiím chovů, na nichž si zakládáme. Vynaložené investice do majetku pro živočišnou výrobu považujeme za zmařené,“ zdůraznila nedávno Zdeňka Tesařová, jež působí v zemědělském družstvu jako projektová manažerka.

Prasata domácí. Ilustrační foto.
Velkochovu vepřů ve Štítarech měl zabránit územní plán. Farmář ho dal k soudu

Naopak starostka městyse Pavla Rozsypalová je přesvědčena, že pravda je na straně obce a obyvatel. „Podmínky v územním plánu jsou pro všechny stejné a panu Kolářovi nebrání v podnikání. Nyní budeme situaci konzultovat s právníkem a věříme, že soud potvrdí správnost rozhodnutí,“ uvedla Rozsypalová.

Podklady musí soudu zaslat do čtrnácti dnů. „Je to stále dokola, nekončící tahanice,“ povzdechla si starostka Štítar Pavla Rozsypalová.

Vlna nevole s výstavbou se ve Štítarech rozhořela začátkem loňského roku na veřejném jednání zastupitelů, kde Josef Kolář svou vizi poprvé představil. Problém podle místních byla především blízkost areálu bývalého zemědělského družstva, v němž chov plánoval, pouhých asi šest set metrů od obytných domů. Místní se obávali zápachu, zvýšené dopravy a prachu. Podepisovali petici a vyplňovali dotazník městyse.

Obavy měli i provozovatelé blízké rekreační oblasti u Vranovské přehrady. „Lidé sem jezdí za odpočinkem, sportovat, poznávat celý region. V běžné sezoně se jich tu vystřídá až sto tisíc. Do významné turistické lokality tak rozsáhlý chov nepatří,“ obával se i ředitel kempu Vranovská pláž Pavel Svoboda.