Spojit dokonale kousky různobarevných látek v osobitou mozaiku baví již léta Jitku Kubíkovou. Se šitím začala více méně z nutnosti, když nebylo za minulého režimu k dostání oblečení na děti. Barevné látky, nitě a šicí stroj ji doslova učarovaly, i když je povoláním účetní. Sčítání čísel ráda vyměnila za pestrobarevné kousíčky látek. Později prodávala v šicím centru potřeby pro švadlenky. Dokázala poradit nebo objednat i málo dostupné nebo neobvyklé zboží.

Nyní si otevřela obchod v Zelenářské ulici ve Znojmě, kde nabízí patchwork v nejrůznějších podobách, látky a potřeby pro švadleny.

„Šicí stroj mě lákal a uklidňoval zároveň. Na jedné předváděcí akci, která se týkala právě strojů, jsem potkala ženy se stejným koníčkem. Asi kolem roku 2006 jsem založila Patchworkový klub. Zjistila jsem, že po prvé jsem tuto techniku sešívání, vrstvení a následné prošívání látek použila před dvaceti lety. Šila jsem tenkrát na letní dovolenou deku pro dceru, která byla ještě miminko. Vůbec jsem nevěděla, že je to patchwork. Deku mám doma doteď," vzpomíná Kubíková.

close Sešívané kousky různobarevných látek tvoří neotřelé geometrické vzory, které činí tuto techniku velmi populární. Jitka Kubíková miluje vrnění šicího stroje a předává své znalosti spřízněným duším v Patchworkovém klubu. zoom_in Za minulého režimu bylo obtížné nakoupit originální látky a dostat se k zajímavé literatuře. „V tehdejší Burdě jsem občas narazila na něco, co patchwork připomínalo. Líbilo se mi to. Postupně jsem se dozvěděla, že sešívání látek má ustálená pravidla a vzory. Vše již bylo vymyšlené, ale každá švadlena dokáže do vzoru vložit něco svého. Originalitu tvoří právě použitými látkami, barvami a vzory," vysvětluje švadlena.

Zajímavá deka, ubrus nebo polštář vznikne tak, že švadlena látku rozstříhá na jednotlivé kousky a pak zase sešívá dohromady. Vtip je v osobité mozaice, která sešitím vznikne. „Látky pak navrstvím jako sendvič a sešívám dohromady. Tato část je velmi pracná. Můj sen bylo pořídit si quiltovací rám, který je báječnou pomůckou a dokáže lehce a během krátké chvilky prošít i skutečně velkou deku. Do nového obchodu jsem jej prostě mít musela. Povedlo se a jsem nadšená," říká s úsměvem.

Látkám a šití podřizuje i rodinné dovolené. „Vyjíždíme obvykle tam, kde se dají pořídit opravdu pěkné a netradiční kousky. Takovou jistotou jsou v tomto Německo a Francie. Chodím po obchůdcích nebo nejrůznějších veletrzích. Někdo si vozí od moře kamínky nebo mušle, já vezu látky," popisuje.

Ve svém počínání je více méně samouk. Dříve navštěvovala kurzy v Praze, ale zajímaly ji naprosto jiné věci než tamní lektorku. Dostala nabídku, aby vedla své vlastní kurzy. „Chtěla jsem své zkušenosti předávat dál a zjistila jsem, kolik žen baví šít. Pro mnohé je to únik od domácích prací nebo pracovního stresu. Tak vlastně vznikl náš Patchworkový klub," přibližuje vznik klubu Kubíková.

Již několik let jeho členky šijí zavinovačky a kapsáře pro znojemskou porodnici. „Sejde se nás většinou všech třicet a pro šití využíváme prostory Znojemských strojíren. Členkami jsou ženy i z Brna nebo Liberce, nejmladší dívce je dvacet let, ale patří mezi nás i sedmdesátiletá důchodkyně. Vychováváme si nástupkyně, mnohých setkání se účastní i naše dcery," nastiňuje.

K rozhodnutí pro otevření obchodu v Zelenářské ulici ve Znojmě ji pomohlo skončení práce v šicím centru. „Skončila jsem tam letos v dubnu a rozhodnutí pro vlastní obchod postupně uzrálo. Měla jsem svou klientelu a moje zákaznice si mě v novém obchodě určitě najdou," doufá švadlena.

Předvánoční čas je pro Jitku Kubíkovou hektický. Kromě toho, že otevřela obchod, chystá s ostatními dámami z klubu prodejní vánoční výstavu Patchworkového klubu. Začne příští sobotu v Domě umění na Masarykově náměstí ve Znojmě.

Kromě toho se aktivně podílí také na charitativní akci nazvané Dárkování pro Šťastný úsměv.

close Sešívané kousky různobarevných látek tvoří neotřelé geometrické vzory, které činí tuto techniku velmi populární. Jitka Kubíková miluje vrnění šicího stroje a předává své znalosti spřízněným duším v Patchworkovém klubu. zoom_in Dárkování s prodejním jarmarkem chystáme se šperkařkou Ivetou Hlobilovou na čtrnáctého a patnáctého prosince. Lidé budou moci nakoupit výrobky nejrůznějších řemeslníků, k dostání budou šperky, výrobky sklářů nebo patchwork. Chybět nebudou ani ukázky jednotlivých výrobních postupů a technik. Lidé mohou obdivovat pletení z pedigu nebo cínování," pozvala na předvánoční akci podnikatelka.

Patchwork má své kořeny zřejmě ve staré Anglii nebo Francii, pak jej mořeplavci převezli do Ameriky. Je to velmi stará technika, která vznikla z nutnosti využít i ten nejposlednější kousek látky tak, aby koncový výrobek vypadal co nejlépe.

Vrstvení látek navíc zlepšuje jejich termoregulační a tepelné vlastnosti. Patchwork je navíc originál, nikdy nejsou dva výrobky stejné," uzavírá.

Nejbližší výstavy a prodejní akce

1. 12. - 21. 12. 2012

Prodejní vánoční výstava Patchworkového klubu Znojmo

Dům umění, přednáškový sál, Masarykovo náměstí, vernisáž 30. 11. 2012

14. 12. - 15. 12. 2012

Dárkování pro Šťastný úsměv, akce přiblíží tradiční i netradiční řemesla, kromě výrobků z patchworku budou k dostání také šperky nebo výrobky ze skla. Lidé pořídí zajímavé rukodělné dárky a zároveň pomohou dětem s rozštěpem obličeje.